तालिबानले अफगानिस्तानमा महिलाहरूलाई ड्राइभिङ लाइसेन्स जारी गर्न रोक्यो: रिपोर्ट

अलिबान शासनले संयुक्त राष्ट्र संघबाट कडा प्रतिक्रिया व्यक्त गर्दै माध्यमिक कक्षाका लागि केटीहरूका लागि विद्यालयहरू बन्द गरिसकेको छ। घुम्न जान चाहने महिलालाई नजिकका पुरुष आफन्त बाहेक यातायातमा जान नदिने आदेश पनि दिएको छ ।
 अफगानिस्तानको काबुल सहरमा तालिबान लडाकु गार्डको रूपमा महिलाहरू पुरानो बजारबाट हिंड्दै गर्छन् ।

अफगानिस्तानमा तालिबान शासनले अब महिला र भूपरिवेष्ठित देशका अन्य प्रान्तहरूलाई ड्राइभिङ लाइसेन्स जारी गर्न बन्द गरेको छ, समाचार एजेन्सी एएनआईले अफगान मिडिया रिपोर्ट ।

तालिबानले अफगानिस्तानमा कब्जा गर्नुअघि काबुललगायत केही प्रमुख सहरहरूमा महिलाहरू गाडी चलाएको देख्न सकिन्छ। तर अहिले सरकारले यो प्रतिबन्ध लगाएको छ ।

गत वर्ष तालिबान सत्तामा फर्किएपछि अफगानिस्तानमा मानवअधिकारको अवस्था बिग्रिएको छ । छैठौं कक्षाभन्दा माथिका विद्यालयमा छात्रालाई प्रतिबन्ध लगाउनेदेखि महिलालाई एक्लै घुम्न नपाउने गरी नयाँ सरकारले महिला अधिकार खोसिएको समाचार आएको छ ।

अफगानिस्तान कब्जा गरेपछि तालिबानले महिलामाथि लगाएका केही प्रतिबन्धहरू यहाँ हेर्नुहोस्।
> मार्च 23 मा, तालिबान शासनले नयाँ शासन सम्हालेपछि देशभर माध्यमिक कक्षाका लागि केटीहरूको स्कूलहरू बन्द गर्यो। 2021 मा, कब्जा गरेको एक महिना पछि, तालिबानले कक्षा 6 सम्मका केटीहरूका लागि केही विद्यालयहरू फेरि खोल्न अनुमति दिएका थिए। यो कदमले संयुक्त राष्ट्र संघबाट कडा प्रतिक्रिया देखाएको थियो । संयुक्त राष्ट्र सुरक्षा परिषदले भन्यो, "सुरक्षा परिषद्का सदस्यहरूले केटीहरू सहित सबै अफगानहरूको शिक्षाको अधिकारलाई पुन: पुष्टि गरे र तालिबानलाई शिक्षाको अधिकारको सम्मान गर्न र थप ढिलाइ नगरी सबै महिला विद्यार्थीहरूको लागि विद्यालयहरू पुन: खोल्ने प्रतिबद्धताहरू पालना गर्न आग्रह गरे। " तालिबानको शिक्षा मन्त्रालय (MoE) ले इस्लामिक इमिरेट्स केटीहरूको लागि विद्यालय पुन: खोल्ने समाधानको नजिक रहेको बताएको छ।

> तालिबान प्रशासनले सत्ता सम्हालेको एक महिनापछि मात्रै सरकारी कार्यालय, बैंक, मिडिया कम्पनी र अन्य कार्यस्थलहरूमा महिलाहरूलाई प्रभावकारी रूपमा काम गर्नबाट रोक लगाएको थियो। तालिबानका एक वरिष्ठ व्यक्तित्व वाहिदुल्लाह हाशिमीले भने कि शासनले शरिया कानूनलाई पूर्ण रूपमा लागू गर्नेछ, जबकि महिलाहरूले पुरुषको साथमा काम गर्न नहुने बताए।

> गत वर्षको डिसेम्बरमा, तालिबानले छोटो दूरी बाहेक अन्य कुनै पनि यात्रा गर्न चाहने महिलाहरूलाई नजिकका पुरुष नातेदारले सहयोग नगरेसम्म यातायातको प्रस्ताव नगर्ने निर्णय गरेको थियो। साथै, शासनले सवारी साधन मालिकहरूलाई हिजाब लगाएका महिलाहरूलाई मात्र सवारी प्रस्ताव गर्न आह्वान गरेको छ ।

समाचार पढेर कस्तो लाग्यो?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Share This

Share This

Share this post with your friends!