मनोवैज्ञानिक द्वारा मानसिक स्वास्थ्य सुझावहरू जुन हरेक महिलाले पालना गर्नुपर्छ

यदि तपाइँ एक महिला हुनुहुन्छ र यो पढ्दै हुनुहुन्छ भने, यो तपाइँको लागि हरेक दिन तपाइँको मानसिक स्वास्थ्य को ख्याल राख्न को लागी एक रिमाइन्डर हो । मानसिक स्वास्थ्यलाई प्राथमिकता दिनु सबैका लागि समग्र कल्याणको प्रवर्द्धन गर्न र मानसिक रोगहरूबाट जोगाउन महत्त्वपूर्ण काम हो । यद्यपि मानसिक रोगहरूले पुरुष र महिलाहरूलाई फरक फरक असर गर्छ। उदाहरणका लागि, नेशनल लाइब्रेरी अफ मेडिसिनका अनुसार पुरुषको तुलनामा १४-२५ वर्षका युवतीहरूमा डिप्रेसन हुने लक्ष्यलक्षणहरू दुई गुणा भन्दा बढी हुन्छ। पुरुषको तुलनामा महिलाहरू मात्र डिप्रेसन र चिन्ताबाट पीडित हुने सम्भावना बढी हुन्छ, त्यहाँ केही रोगहरू छन् जुन महिलाहरूका लागि विशेष हुन्छन्, जस्तै प्रसवपूर्व अवसाद, महिनावारीपूर्व डिस्फोरिक डिसअर्डर, र पेरिमेनोपज-सम्बन्धित उदासी हुन् ।

अनुसन्धानका अनुसार महिलामा पुरुषको तुलनामा प्यानिक डिसअर्डर, सामान्य चिन्ता र विशिष्ट फोबियाज हुने सम्भावना दोब्बर हुन्छ। एक दर्दनाक घटना पछि, महिलाहरु लाई PTSD विकास गर्न को लागी पुरुषहरु को तुलनामा दोब्बर चहीन्छ ।
 समग्रमा, एनोरेक्सिया र बुलिमियाका केसहरूमा कम्तीमा ८५ प्रतिशत महिला र ६५ प्रतिशत बिन्ज-इटिंग डिसअर्डर केसहरू छन् ।

पुरुष र महिलाहरूमा सामान्य हुने मानसिक स्वास्थ्य समस्याका केही लक्षणहरू लगातार उदास वा असहायताको भावना, रक्सी वा लागूपदार्थको दुरुपयोग, कठोर खाने वा सुत्ने बानीमा परिवर्तन, भोक वा तौलमा उतारचढाव, थकान वा ऊर्जाको कमी, चिन्ता वा अत्यधिक डर, भ्रम, चरम भावनाहरू, दुखाइ, टाउको दुखाइ, वा पेटका समस्याहरू जसमा कुनै स्पष्ट कारण छैन, चिडचिडापन, सामाजिक परिस्थितिबाट पछि हट्ने र आत्महत्या गर्ने विचार उत्पन्न हुन्छ ।

महिलाहरु मा मानसिक स्वास्थ्य समस्या को कारणहरु

महिलाहरूमा हुने हर्मोन परिवर्तनले उनीहरूको मुडलाई असर गर्छ र उनीहरूमा डिप्रेसन हुने सम्भावना बढ्छ।

महिलाहरूले कम सेरोटोनिन उत्पादन गर्छन् र पुरुषहरू भन्दा ढिलो दरमा संश्लेषण गर्छन् । एक महिलाको आनुवंशिक श्रृंगारले पनि न्यूरोलोजिकल रोगहरूको विकासमा म्हातोपुर्ण भूमिका खेल्छ । 

समाचार पढेर कस्तो लाग्यो?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Share This

Share This

Share this post with your friends!