प्रदूषित हावा; भारत सबैभन्दा बढी प्रभावित

समग्रमा, ल्यान्सेट प्लानेटरी हेल्थमा गरिएको अध्ययन अनुसार, प्रदूषणका कारण ९० लाख मानिसको मृत्यु भएको छ, जुन सन् २०१५ मा पछिल्लो विश्लेषणपछि अपरिवर्तित संख्या हो। ९० लाखको मृत्युले विश्वभर हुने छवटा मृत्युमध्ये एक जनालाई प्रतिनिधित्व गर्छ ।


१.३६ मिलियन अकाल मृत्युको लागि जल प्रदूषण जिम्मेवार थियो, सिसाको सम्पर्कले अर्को ९००,००० र विषाक्त पेशागत जोखिमले थप ८७०,००० अकाल मृत्यु भएको रिपोर्टले जनाएको छ।

परिवेश वायु प्रदूषण, जसले सामान्य परिस्थितिमा हावालाई बुझाउँछ, २०१९ मा ४.५ मिलियन मृत्युको लागि जिम्मेवार थियो, जुन २०१५ मा ४.२ मिलियन र २००० मा २९ लाखको मृत्यु थियो ।

प्रतिवेदनमा उल्लेख छ कि भारतले घरेलु वायु प्रदूषण विरुद्ध प्रयासहरू गरेको छ, विशेष गरी प्रधान मंत्री उज्ज्वला योजना कार्यक्रम मार्फत, तर अझै पनि वायु प्रदूषण सम्बन्धी मृत्युको विश्वको सबैभन्दा ठूलो अनुमानित संख्या थियो ।
भारतले प्रदूषण स्रोतहरू कम गर्न उपकरण र नियामक शक्तिहरू विकास गरेको छ तर प्रदूषण नियन्त्रण प्रयासहरू चलाउन र पर्याप्त सुधारहरू हासिल गर्न कुनै केन्द्रीकृत प्रणाली छैन। भारतको 93% मा, प्रदूषणको मात्रा 10 µg/m3 को WHO दिशानिर्देशहरू भन्दा माथि रहन्छ ।

प्रतिवेदनका अनुसार इन्डो-गंगाको मैदानमा वायु प्रदूषण सबैभन्दा गम्भीर छ, जहाँ टोपोग्राफी र मौसम विज्ञानले ऊर्जा, गतिशीलता, उद्योग, कृषि र अन्य गतिविधिहरूबाट हुने प्रदूषणलाई केन्द्रित गर्दछ। भारतमा वायु प्रदूषणको मृत्युको सबैभन्दा ठूलो कारण घरपरिवारमा बायोमास जलाउनु थियो, त्यसपछि कोइलाको दहन र बाली जलाउनु हो। सन् २०१४ मा भारतमा ९५mg/m3 मा परिवेश वायु प्रदूषणको जनसङ्ख्या-भारित औसत एक्सपोजर 2017 सम्म घटेर 82mg/m3 मा पुगेको थियो, तर हालसालै फेरि बिस्तारै बढ्दै गएको छ।

भारतमा वायु प्रदूषणका कारण हुने 1.67 मिलियन मृत्युमध्ये सबैभन्दा बढी - 0∙98 मिलियन - उच्च PM2.5 प्रदूषणको कारणले भएको थियो। अर्को ०.६१ मिलियन घरेलु वायु प्रदूषणको कारणले भएको थियो, प्रतिवेदनमा भनिएको छ, विश्वको उच्चतम परिवेश PM2.5 स्तर - जनसंख्या-भारित औसतमा - भारतमा देखिएको छ, नेपाल पछि पछि छ।

PM2.5 प्रदूषणले अल्ट्रा-फाइन कणहरूको उच्च एकाग्रतालाई बुझाउँछ जुन सामान्यतया दहनको समयमा उत्सर्जित हुन्छ - यी कणहरू फोक्सो भित्र गहिरो पुग्न र रक्तप्रवाहमा प्रवेश गर्न सक्षम हुन्छन्, जसले हृदय रोगहरू निम्त्याउँछ ।


प्रदूषणको स्वास्थ्य प्रभावहरू ठूलो रहन्छन्, र निम्न र मध्यम आय भएका देशहरूले यो भारको भार वहन गर्छन्। यसको ठूलो स्वास्थ्य, सामाजिक र आर्थिक प्रभावहरूको बावजुद, अन्तर्राष्ट्रिय विकास एजेन्डामा प्रदूषण रोकथाम धेरै हदसम्म बेवास्ता गरिएको छ ।

प्रदूषण र यसको स्वास्थ्य प्रभावहरूको बारेमा सार्वजनिक चिन्तामा राम्रोसँग अभिलेखित वृद्धि भएता पनि सन् २०१५ देखि ध्यान र कोषमा थोरै मात्र वृद्धि भएको छ, ”उनले थपे।

नयाँ रिपोर्ट 2015 ग्लोबल बर्डन अफ डिजिज (GBD) अध्ययनबाट डाटा प्रयोग गरेर प्रदूषण र स्वास्थ्य सम्बन्धी 2017 लान्सेट आयोगको अद्यावधिक हो।

नयाँ रिपोर्टले भर्खरै उपलब्ध 2019 GBD डाटा र पद्धतिगत अद्यावधिकहरू साथै 2000 पछि प्रवृतिहरूको मूल्याङ्कनमा आधारित प्रदूषणको स्वास्थ्य प्रभावहरूको लागि अद्यावधिक अनुमानहरू प्रदान गर्दछ।

विश्वव्यापी रूपमा, खतरनाक रासायनिक प्रदूषकहरूबाट मृत्यु हुनेहरू 2000 मा 0.9 मिलियन, 2015 मा 1.7 मिलियन, 2019 मा 1.8 मिलियनमा वृद्धि भयो। समग्रमा, आधुनिक प्रदूषणबाट हुने मृत्युहरू विगत दुई दशकहरूमा 66% ले बढेको छ, 2000 मा अनुमानित 3.8 मिलियन मृत्युहरूबाट। 2019 मा 6.3 मिलियन मृत्यु भयो।

प्रदूषणका कारण अत्यधिक मृत्युले 2019 मा कुल US $ 4.6 ट्रिलियन आर्थिक नोक्सान निम्त्याएको छ, जुन विश्वव्यापी आर्थिक उत्पादनको 6.2% बराबर छ।

2000 मा, परम्परागत प्रदूषणको कारण उत्पादन घाटा इथियोपियामा GDP को 6.4%, नाइजेरियामा GDP को 5.2%, र भारतमा GDP को 3.2% थियो। 2019 सम्म, परम्परागत प्रदूषणको कारण मृत्यु दर 2000 मा इथियोपिया र नाइजेरियामा मृत्यु दरको एक तिहाइ थियो र भारतमा 2000 मा मृत्यु दरको आधा भन्दा कम थियो। फलस्वरूप, जीडीपीको अनुपातको रूपमा प्रदूषण-सम्बन्धित आर्थिक हानि उल्लेखनीय रूपमा घट्यो।

“यद्यपि, परम्परागत प्रदूषणका कारण हुने आर्थिक नोक्सानी अझै पनि भारतमा GDP को लगभग 1.0% छ. भारत, चीन र नाइजेरियामा 2000 र 2019 बीचको GDP को अनुपातको रूपमा प्रदूषणका आधुनिक रूपहरूका कारण आर्थिक नोक्सानी बढेको छ र अहिले रूढिवादी रूपमा छ। यी प्रत्येक देशमा कुल गार्हस्थ्य उत्पादनको लगभग १.०% हुने अनुमान गरिएको छ।

प्रदूषणका परम्परागत स्रोतहरूमा भारतीय फायर स्टोभहरू (चूलह) समावेश छन्, जबकि आधुनिक स्रोतहरूमा कारखानाहरू समावेश छन्।
 यद्यपि भारतीय सहरहरूले विगतका वर्षहरूमा वायु प्रदूषणको स्तर घटाउन केही प्रगति गरेका छन् तर कोभिड-१९ प्रतिबन्धहरू हटाएपछि जीवाश्म इन्धन खपत बढेपछि ती लाभहरूमध्ये अधिकांश गत वर्ष गुमेको छ। 
समाचार पढेर कस्तो लाग्यो?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Share This

Share This

Share this post with your friends!